Tēvijas sargi - Ar katru dienu spēcīgāki!
Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
Zinātnei ir jākalpo tautai!
  • Ideoloģija, skatījums
  • 2010-10-15

  Zinātnei ir jākalpo tautai!

  Gribu izteikt savu sašutumu par Andra Anša Špata kunga rakstīto Dienā, 5 oktobrī:

  http://diena.lv/lat/tautas_balss/lasitaji_raksta/cilveki-attopieties-2010-10-05-1

   Rakstu no Francijas, kur mana ģimene nokļuva, lai 1944.gadā  izmuktu no Sibīrijā  paredzētās mājvietas, ko mums bija izlēmusi piešķirt padomju vara un tās atbalstītāji Latvijā, lai gan tēvs nebija ne zinātnieks, ne ģenētiķis, bet viekārši  lauksaimnieks. Visu mūžu būšu vecākiem un Francijai pateicīga par šeit iegūto izglītību un dzīves pieredzi. Tā tad zinu,  kurš kuru un kāpēc nosūtīja uz Sibīriju 1941., 1944. un 1949. gadā.

  Špata kungs raksta : "…  Latvijā būtu laiks saprast arī to, ka sen nav "pūlim" tiesības apturēt zināšanu progresu, jo PSRS laiki ir pagātne!"

   Špata kungam derētu noskatīties latviešu vēsturnieka filmu «Soviet Story». Varbūt viņš tur ieraudzītu, kā Padomijas un Vācijas ģenētiķi ir rīkojušies ar cilvēci, un kā savā laikā pat Nobela prēmijas laureāts Bernards Šovs ir turējis runas,  par kurām viņu šodien tiesātu un sodītu, - vismaz Francijā. Pūlim PSRS laikā nebija nekādas teikšanas, bet gan vienīgi Staļinam un pāris viņa draugiem.   

  "aģitatori …pret ĢMO…ir vai nu maz mācīti īpatņi vai pārņemti ar naidu pret visu jauno."

  Tas man atgādina, ka  Meža brāļi arī savā laikā bija "bandīti, krimināli, Lielās Tēvijas ienaidnieki".  

    "Tā ir skumja fakta konstatācija, ka sabiedrība nekur tālāk par padomijas "pūli" nav tikusi. Latvijā būtu laiks saprast arī to, ka sen nav "pūlim" tiesības apturēt zināšanu progresu, jo PSRS laiki ir pagātne!"

    Špata kungam, acīmredzot, ir problēma  ar «pūli». Pēc viņa rakstītā liekas, ka tie 80% tautas, kas balsoja pret ĢMO Latvijā, ir tikai neizglītoti tumsoņas, kuri varbūt grib atkal kokos dzīvot un gatavi ar nūjām zinātniekus no Latvijas izvākt?

    Es kā Francijas pilsone gardi smejos par šo teikumu! Tāds teikums šodien var atrasties tikai kāda bijuša PSRS līdera mutē! Par demokrātiskām iekārtām Špata kungam nav ne jēgas. Kas tad ir “pūlis”, ja ne tauta, vairākums, kas izlēmuši kā kopā sadzīvot, izdzīvot, pārdzīvot  doto laikmetu? Latviešu informētajai, izglītotajai, apzinīgajai tautai, ar vārdu sakot “pūlim”, tiem 80% - ir visas tiesības negribēt ēst ģenētiski modificētus organismus, kuriem nepieciešamas tādas indes kā pesticīdi vai herbicīdi, lai izaugtu, un kuri nu jau kopš 70 gadiem audzēti savā dzimtāja zemē (ASV),  ir pārvērtuši tūkstošiem tās auglīgās  zemes hektārus par neauglīgiem tuksnešiem, destabilizējuši patērētāju hormonālo sistēmu, un pat pēc nesenajiem pētījumiem veicinājuši hermafrodītismu ūdeņu dzīvniekos! Un šīs tiesības katrai zemei izvēlēties, vai audzēt ĢMO, ir apstiprinātas Eiropas likumdošanā (ar ierosinājumu pašu dalībvalstu ziņā atstāt lemšanu par ĢM kultūraugiem šī gada 13.jūlijā klajā nāca Eiropas Komisija, 13. oktobrī apstiprināts Eiropas Savienības regulas projekts, kas ļaus pašām dalībvalstīm lemt par ģenētiski modificētu kultūraugu audzēšanas ierobežošanu vai pilnīgu aizliegšanu savā teritorijā.)

   Oponēt nenozīmē muļķot. Ne jau tāpēc, ka cilvēkam maizes darbs ir ģenētikā, viņš ir godīgs vai tālredzīgs, vai apzinīgs, vai nekorumpējams. Šodien labi informēts cilvēks zina, ka moderno valstu universitātēs daudz vairs nenodarbojas ar fundamentālo pētniecību, bet gan tikai ar pētījumiem, kas ekonomiski izdevīgi multinacionālajām firmām, kā Monsanto, Syngenta un tamlīdzīgām , kuras tad «sponsorē» līdz pat 80% no pētījumu izdevumiem. Genētiķim šodien jābūt prioritāri rentablam.

   To nezināt ir kļūda. To negribēt zināt ir jau grēks!

   Špata kungam arī iesaku nenoturēt lasītājus par muļķiem, kas neprastu izšķirt līdzīgu augu  dabisko krustošanas zinātni  no eksperimentālās zinātnes kas, kalpodama agroindustrijai,  vardarbīgi  iepotē augu šūniņās tiem gluži svešas sastāvdaļas, (piemēram, zemenēs zivs īpašības)  un ļauj iekļūt  tirgū  dzīvnieku un cilvēku veselībai nepietiekami pārbaudītiem produktiem.

   Špata kungs vēl īsti nav aptvēris, ko nozīmē vārds “brīvība” demokrātijā, nobeidzot savu rakstu ar “brīva finansu plūsma, brīva cilvēku pārvietošanās, brīva nodarbes izvēle!”

  Mēs visi šodien zinām, ko nozīmē brīvi rīkoties ar finansēm. Ar labu reklāmu un izcilu matemātiķu/ treideru palīdzību, cik daudzi “brīvi” neiekrita banku līzingu aizdevumu  slazdos? Ar labu reklāmu, cik daudz nav šodien cietušu, kropļu un mirušo, pateicoties “izcilu” zinātnieku izgudrojumiem (azbests, izaugsmes hormoni , piesārņotās pārlejamās asinis, potes kas attīsta citas slimības, antibiotikas, kuras ir sabojājušas cilvēka immūnsistēmu, nemaz nerunājot par DDT sekām uz dzīvniekiem, Distilbens utt.)? Gandrīz vai katru dienu tiek paziņots aizliegums tirgot kārtējo šādu vai tādu ķīmisko izgudrojumu, jo tam ir ļaundabīgas sekas uz cilvēku un dzīvnieku veselību. Veselības labā Eiropas Parlaments pat ir izveidojis “Reach” aizliegto ražojumu listi. Te nu nonāca dažu „brīvu“ zinātnieku atklājumi !

   Ētikas trūkums šodien ir sastopams daudzās profesijās. Ētika nav rentabla. To māca tikai filozofiem, tie arī nav rentabli, to arī arvien mazāk un mazāk ir šinī laikmetā…

  Zinātnei ir jākalpo tautai, cilvēkiem, nevis cilvēkam jāatļauj sevi pārvērst par zinātnieka laboratorijas pelīti!

   

   Anita Kļaviņš,

  latviete Francijā


  Ievietotāja profils | Komentāri (5)
 • Iesaki rakstu savējiem!
  Iesaki Facebook