Tēvijas sargi - Ar katru dienu spēcīgāki!
Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
Saskaņa un latviešu valoda
  • BLOGS
  • 2010-09-28

  Saskaņa un latviešu valoda

  Lasot “Saskaņas centra” programmā ierakstītos vārdus par visu Latvijas iedzīvotāju atbildību latviešu valodas saglabāšanā, kādam, kurš nav sekojis līdzi šīs apvienības politiskajai darbībai, varētu rasties pavisam aplams priekšstats par tās būtību. Neapspriežot citus tās programmā lasāmos tukšos saukļus, kas nekādi nesaskan ar šīs pašas apvienības reālo rīcību, pievērsīšos tikai vienam konkrētam gadījumam.

  Nesen no pazīstamas krievu valodas skolotājas, kas strādā latviešu skolā, uzzināju par Baltijas Starptautiskās akadēmijas rīkotiem bezmaksas kursiem krievu valodas skolotājiem, kuros dalībniekiem tiek “uzsauktas” arī pusdienas. Kursi organizēti sadarbībā ar Krieviju, kā pasniedzēji tajos strādā Krievijas mācībspēki. Kā zināms, Baltijas Starptautiskā akadēmija, kas agrāk bija pazīstama ar daudz daiļrunīgāko nosaukumu “Baltijas Krievu institūts”, ir ar SC cieši saistīta privāta augstskola. SC sarakstā atrodams ne viens vien šīs augstskolas pasniedzējs un absolvents, arī BSA “jaunākās māsas” Baltijas Psiholoģijas un menedžmenta augstskolas dibinātājs Ņikita Ņikiforovs, kurš šo augstskolu izveidojis kopā ar BSA valdes priekšsēdētāju Valēriju Ņikiforovu (kura vaimanas par krievu valodas “ierobežošanu” augstskolās kā eksperta viedoklis publicētas tā paša SC mājaslapā). BSA sadarbojas arī ar tagadējā Krievijas premjera Putina dibināto, bēdīgi slaveno fondu “Krievu pasaule”, kas cīnās par oficiālas valodas statusa piešķiršanu krievu valodai tajās valstīs, kur mitinās “tautieši”, un pat sapņo par krievu valodu kā galveno starptautiskās saziņas valodu.

  Grūti noticēt, ka SC vadība nezina par šādām aktivitātēm savu kandidātu paspārnē, kuri saskaņā ar SC programmu taču arī būtu atbildīgi par latviešu valodas saglabāšanu. Lai gan SC saraksts izceļas ar augstu mazizglītotu kandidātu īpatsvaru, negribētos arī domāt, ka šie cilvēki nesaprot, ka Latvijā krievu valodas lomas palielināšana var notikt tikai uz valsts valodas rēķina. Ja SC tiešām rūp saskaņa, tad noderīgāk būtu organizēt bezmaksas latviešu valodas kursus, par kuru trūkumu priekšvēlēšanu debatēs tik ļoti raizējas SC kandidāti. Tie paši, kas pirms dažiem gadiem, protestējot pret latviešu valodas nozīmes palielināšanu skolās, mācību laikā rīkoja nesankcionētus krievu skolēnu mītiņus.

  Valodnieki latviešu valodai Latvijā prognozē trīs scenārijus:

  1)      latviešu valoda izdzīvos un kļūs par vienīgo noteicošo valodu Latvijā;

  2)      par noteicošo kļūs krievu valoda, latviešu valoda izmirs;

  3)      izveidosies jauna starpvaloda (līdzīgi kā Somijas zviedru apdzīvotajos reģionos radusies mienkeli, kas ir starpvaloda starp zviedru un somu valodām).

  Skaidrs, ka no Latvijas lingvistiskās telpas nākotnes atkarīgs visas latviešu valodas un līdz ar to arī latviešu tautas “būt vai nebūt” jautājums. Ja negribam piedzīvot līdzīgu likteni kā mordvieši un karēļi (par kuru sevi uzdod tāds “somugrs” kā Vitālijs Orlovs no SC), tad nedrīkst pieļaut latviešu tautas vientiesīgākās daļas pakļaušanos SC vai citu līdzīgi orientētu brīvpusdienu partiju lētajam vilinājumam. No šajās vēlēšanās kandidējošajiem lielākajiem politiskajiem spēkiem par pirmo latviešu valodas attīstības scenāriju pašlaik praksē stingri iestājas vienīgi Nacionālā apvienība "Visu Latvijai! - Tēvzemei un Brīvībai/LNNK".


  Ievietotāja profils | Komentāri (80)
 • Iesaki rakstu savējiem!
  Iesaki Facebook