Tēvijas sargi - Ar katru dienu spēcīgāki!
Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
Masu nekārtību kontrole.
  • Militārisms, drošība
  • 2009-01-18

  Masu nekārtību kontrole.

  Pūļa kontroles vienība.
  Skatīt fotogaleriju >

  Kas izraisa masu nekārtības?

  Lai saprastu kā policija kontrolē masu nekārtības, ir jāsaprot kāpēc tādas vispār sākās. Masu nekārtības izraisa baiļu un dusmu pārņemts pūlis, kurš veic nežēlīgas un pretlikumīgas darbības. Cilvēkos rodas pūļa efekts un viņi dara lietas, kuras parasti nedarītu, jo pūlis viņus padara anonīmus. Šī anonimitāte un pārējo cilvēku rīcība pūlī dod šim cilvēkam sajūtu, ka viņš var dauzīt, lauzt, dedzināt un sist ko un kā grib.

  Ir dažāda veida masu nekārtības, bet pamatā tās var raksturot salīdzinājumā ar liesmām. Lai notiktu uzliesmojums, ir nepieciešamas divas lietas – degviela un dzirkstele.

  Degviela pūlim veidojas laika gaitā. Daudzos nemieros šī degviela var krāties gadiem un dekādēm. Gan nacionālās nesaskaņas, gan netaisnīga izturēšanās pret darbiniekiem no kompānijas puses var veidot šo degvielu. Ja starp cilvēkiem nav efektīva veida kā risināt šīs problēmas, tad naids un vilšanās kļūst spēcīgāka un spēcīgāka.

  Kad ir izveidojusies šī degviela to aizdedzināt var jebkāda dzirkstele. Kāds incidents, kurš sadusmo kādu grupu var aizsākt nekārtības, nav nepieciešams pat incidents, bieži vien pietiek ar baumām un dziļi iesakņojusies nepatika un naids pārvēršas nežēlīgās darbībās.

  Dažas masu nekārtības ir centrētas uz sporta pasākumiem, kad kāda komanda uzvar vai zaudē izšķirošā spēlē. Šajā gadījumā degviela saražojās spēles laikā un pamatā vainīgs ir alkohols. Piedzēries pūlis ar uzvaras vai zaudējuma iedvesmu rada nopietnas masu nekārtības.

  Nekārtību kontroles taktika.

  Kad pūlis ir nekontrolējams policija formējas kvadrātiskā formējumā ar komandējošo sastāvu centrā. Komandējošais sastāvs ir aizsargāts no visām četrām pusēm. Centrā atrodas arī aresta grupa. Skatīt galeriju.

  Šāda taktiskā vienība ir ļoti mobila un var pielāgoties nepieciešamajiem apstākļiem. Policijas ešelons nedrīkst būt necaurejama siena ar vairogiem, vienmēr ir jāatstāj bēgšanas ceļš. Vienībai pārvietojoties, tā atgrūdīs jebkuru, kurš nevēlēsies atkāpties. Ja pretošanās turpinās priekšējais flangs atvērsies un ielaidīs demonstrantus iekšpusē, kur tos arestēs aresta komanda. Kad aresta komanda būs atbrīvojusies no arestētajiem demonstrantiem, policijas sastāvs varēs turpināt virzību uz priekšu.

  Pūļa kontroles psiholoģija. Preventīvie pasākumi.

  Mūsdienās pūļa kontroles grupas pielieto spēku tikai galējās nepieciešamības gadījumā. Pirmkārt, nedrīkst pieļaut nekārtībām sākties jau pamatā. Lai gan reizēm nemieri sākās negaidīti, pārsvarā tie tiek ievadīti ar demonstrācijām un piketiem. Ja ir aizdomas par nekārtību sākšanos policija kontaktējas ar protestu organizatoriem un vienojas par noteikumiem, kurus protestējošajiem ir jāievēro. Policija norīko speciāli sagatavotus novērotājus pasākuma novērošanai.

  Pūļa kontroles psiholoģija. Konflikts.

  Ja pūlis ķeras pie nežēlīgām darbībām, policija kļūst agresīvāka. Viņu darbības ataino to, ka faktu, ka pārsvarā nekārtības uzsāk un vada daži cilvēki, kuri jūtas droši vai arī tiem ir kāds labums no nekārtību organizēšanas. Vairums cilvēku ierodas uz nekārtībām vai nu tāpēc, ka kaut kas aizraujošs notiek, vai arī vienkārši garāmgājēji, kurus ierauj pūlī. Stājoties pretī policija vai aresta draudiem, lielākā daļa ir gatavi aizmukt un doties mājās.

  Pirmais solis ir iebiedēšana. Policija nostājās stingrā ierindā un izturas ar militāru precizitāti. Policisti sit stekus pret vairogiem vai soļo vienotā ritmā. Skats varētu būt diezgan biedējošs neapbruņotam interesentam. Pamatā mērķis ir aizbaidīt visus miermīlīgos pūļa dalībniekus.

  Policija necenšas arestēt visus nemierniekus. Pirmkārt, tiek arestēti pūļa vadītāji un kūdītāji, jo bieži vien pūlis izklīst bez saviem vadītājiem. Arestēti tiek arī visi, kuri pārkāpj likumu, it sevišķi, ja kāds tiek ievainots, vai nogalināts.

  Kad nonāk līdz brīdim, kad ir reālas sadursmes, policijas mērķis joprojām ir izklīdināt pūli. Kombinējot ierindas un asaru gāzes izmantošanu, pūlis tiek virzīts vajadzīgajā virzienā vai prom no noteiktas teritorijas.

   

  Galerijas bildēs redzami dažādi pūļa kontroles ieroči. Redzamie paintball ieroči tiek apgādāti ar asarugāzi vai vienkārši ar ūdeni pildītām bumbiņām.


  Ievietotāja profils | Komentāri (11)
 • Iesaki rakstu savējiem!
  Iesaki Facebook