Tēvijas sargi - Ar katru dienu spēcīgāki!
Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
Atsakās uzturēt Kalpaka pieminekli
  • Militārisms, drošība
  • 2009-08-19

  Atsakās uzturēt Kalpaka pieminekli

  Rīgas mērs Nils Ušakovs savā vēstulē Aizsardzības ministrijai ir paziņojis, ka turpmāk dome atzīst Oskara Kalpaka pieminekli par Rīgas pilsētai nenozīmīgu un atsakās no tā uzturēšanas. Vienlaikus 12. augustā Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja ir lēmusi no rezerves fonda piešķirt 2067 latu dzejnieka Aleksandra Puškina pieminekļa montāžas un apkārtnes labiekārtošanas darbiem.

   

  13.augustā domes finansējums aptuveni 450 latu apmērā ir ticis piešķirts deputāta Daiņa Turlā (LPP/LC) komandēšanai uz Briseli, lai viņš piedalītos figūriņu ķēdes atklāšanā Briseles skulptūru parkā „Mini Eiropa”.

  Rīgas domes PS frakcijas priekšsēdētājs Ģirts Valdis Kristovskis šādu D.Turlā komandējumu nodēvējis kā nejēdzīgāko, kādu savā dzīvē redzējis, arī tāpēc, ka tas notiek akūtā finanšu trūkuma laikā. Zīmīgi, ka Tallinas mērs uz Baltijas ceļa piemiņai paredzēto pasākumu Briselē aicināja tieši Rīgas mēru, taču N.Ušakovs „aizņemtības dēļ” savā vietā ir deleģējis D.Turlo. Kristovskis norāda: „Ja Ušakovs politisku aizspriedumu dēļ nevēlējās piedalīties Baltijas ceļa atceres pasākumā, tad viņu varēja aizstāt arī Rīgas pārstāvniecības vadītāja Briselē un turpat pustūkstotis latu varētu tikt izlietots rīdzinieku interesēm, par to varētu uzkopt pulkveža Oskara Kalpaka pieminekli Esplanādē!”

  Kristovskis uzskata, ka „šis notikumu kopums uzskatāmi uzrāda aizsākto ideoloģisko vērtību pārorientāciju Ušakova-Šlesera domē. Tā kā domes valdošā koalīcija neiebilst, ka Ļedjajeva draudzē dedzina latviešu kultūras mantojuma literatūru, tad tā loģiski ar atbalstu Krievijas dzejnieka Puškina piemineklim ir izspiedusi Kalpaka pieminekli no uzturamo skaita.”

  Jāatgādina, ka Latvijas valsts dibināšanas laikā, 1918.-1919. gadu mijā, pulkvedis Oskars Kalpaks uzņēmās drosmi veidot un kaujās vadīt pirmās Latvijas bruņoto spēku vienības, kas spēja apturēt lielinieku iebrukumu Latvijā. Tika nosargāta tā laika Latvijas pagaidu valdība un sāktas Latvijas atbrīvošanas cīņas.

  2004. gada beigās notika laikraksta “Latvijas Avīze” un Latvijas Televīzijas rīkotais tautas balsojums par visu laiku Latvijas ievērojamākajām personībām. Par spīti tam, ka padomju režīma laikā oficiālā vēsture uz ilgiem gadiem bija pārveidojusi patiesību par izcilo Latvijas karavīru, tautas balsojumā O. Kalpaks tika atzīts par septīto redzamāko Latvijas kultūras, politikas un sporta personību vidū.

  Kalpaka pieminekļa izveidei tika izveidota sabiedriska organizācija „Kalpaka pieminekļa fonds”, kura valdi vadīja pašreizējais Rīgas domes deputāts Ģ.V.Kristovskis. Pēc pieminekļa atklāšanas pieminekli savā aprūpē pārņēma Rīgas dome.

  Oskara Kalpaka piemineklis tika atklāts 2006. gada 22. jūnijā varoņu dienā. Kalpaka piemineklis ir tapis par tautas saziedotiem līdzekļiem 153 460 latu apjomā. Šo summu saziedoja ārzemju latviešu un vietējās privātpersonas, latviešu akadēmiskās studentu organizācijas un skolu jaunatne. Savukārt pieminekļa laukuma izveidošanas un labiekārtošanas izdevumus sedza Aizsardzības ministrija un daļēji Rīgas dome.

  avots TVNET


  Ievietotāja profils | Komentāri (7)
 • Iesaki rakstu savējiem!
  Iesaki Facebook