Tēvijas sargi - Ar katru dienu spēcīgāki!
Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
Vai tautas intereses ir fikcija?
  • BLOGS
  • 2009-03-09

  Vai tautas intereses ir fikcija?

  Cik tālu lielā pilsētā ar intensīvu satiksmi būtu iespējams aizbraukt, ignorējot luksofora krāsu signālus? Droši vien ne pārāk, ātrāk vai vēlāk notiktu sadursme.

  Un neko daudz nelīdzēs „objektīvs” fizikas viedoklis, ka „patiesībā” nekā tāda kā krāsas pasaulē neesot – ir tikai dažādu diapazonu elektromagnētiskais starojums, ko dažādā mērā absorbē vai atstaro dažādas vielas.

   

  Tomēr ir kāds cits jautājums, kurā daudzi gatavi nodoties šādam pašu izlolotam un „objektīvam” daltonismam. Šeit domāju kosmopolītisma apoloģētu apgalvojumu, ka tautas intereses ir fikcija, mākslīgi radīts jēdziens.

  Ar jēdzienu „tauta” mēs visbiežāk saprotam cilvēku kopumu, kam ir noteikta valoda, materiālā un garīgā kultūra, kopīga izcelšanās.

  Globalizācijas laikmets ir radījis sajukumu, agrāk prātam neiedomājamus satricinājumus, izņēmumus, kas radījuši pamatu apgalvojumam, ka etniskā izcelsme ir mazsvarīgs faktors, kam mūsdienās un vēl jo vairāk nākotnē nav nekādas būtiskas lomas. Migrācija, starpetniskās un starprasu laulības, amerikāniskais multikulturālisms, tradicionālā pasaules skatījuma piekritēju skaita samazināšanās ir devusi vietu apgalvojumam, ka runas par tautas interesēm ir arhaisms. Papildus iespaidam „aiz matiem” tiek pievilkts nacisms, kurā tautas interešu definīcija tika padarīta par savu pretmetu.

  Un tātad: vai varam runāt par „tautas interesēm”, pastāvot šādiem apstākļiem?

  Noteikti - jā! Kamēr ir kaut viens latvietis, kas savu pasaulskatu balsta mūsu tautas tradīcijās un vēsturiskajā apziņā, ir pamats runāt par tautas interesēm. Tautas intereses ir tādi apstākļi vai procesu virzība, kas nodrošina tautas attīstību, tas ir, garīgo, fizisko un saimniecisko labklājību. Tā ir „fikcija” tikpat lielā mērā, cik par fikciju būtu uzskatāmas cilvēka vajadzības pēc fiziskas, garīgas un saimnieciskas drošības.

  Cilvēkam piedzimstot noteiktā vietā, ir dotas savas iespējas un ierobežojumi, dots noteikts pamats. Katrā laikā un vietā šie apstākļi ir atšķirīgi. Un ir ceļš, kurš vispilnvērtīgāk nodrošina cilvēka personīgo izaugsmi. Tas ir tautiskais ceļš.
  Tā gājējiem jāapzina trīs lietas: 1) savas tautas garīgās vērtības, 2) pašreizējās situācijas atbilstība vai neatbilstība minētajām vērtībām – tātad tautas interesēm, 3) līdzekļi, ar kuriem mazināt apstākļu neatbilstību tautiskajiem ideāliem.
  Cilvēks, kurš šādi veido savu dzīvi Latvijā, ir uzskatāms par latvieti, tas, kurš pēc šiem principiem vadās Krievijā, ir krievs, Vācijā – vācietis utt. Citiem vārdiem sakot, mēs dzimstam Latvijā ar iespēju būt Latviešiem, taču bieži nodzīvojam savu dzīvi kā latviski runājošie, kam tautiskā piederība ir tikai pašu neizvēlēts apstāklis.
  Katrā tautā ir tās nacionālais kodols, tāpat arī liela daļa „runājošo”. Abas šīs tautas daļas – „elite” un „runājošie” – ir absolūti nepieciešamas, jo tikai no tām abām var pastāvēt un pastāv tauta. Ja apstākļus spēj ietekmēt minētā „tautas elite”, tauta attīstās, ja apstākļus nosaka kāds cits mazākums, tauta degradējas.

  Tautas intereses katrā vēstures brīdī formulē tautas apzinīgākā daļa, domājot par visa kopuma nākotnes izredzēm.

  Tas, ko redzam šobrīd, ir vienas vienīgas sadursmes starp lielu skaitu vadītāju, kas nolēmuši ignorēt luksofora signālus. Salīdzinoši veiksmīgi līdz šim ir manevrējuši tikai ar izredzētās tautas „bākugunīm”, kā arī lielgabarīta šovinisma vai imperiālisma buldozeriem apveltītie.

  Bet ir izveidojies sastrēgums. Globālā krīze. Izeja būs iespējama tikai atzīstot vienu no senākajiem „satiksmes noteikumiem” – katras tautas pirmtiesības, intereses savā zemē, valstī.

  Jānis Sils


  Ievietotāja profils | Komentāri (13)
 • Iesaki rakstu savējiem!
  Iesaki Facebook