Tēvijas sargi - Ar katru dienu spēcīgāki!
Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
Oskaru Kalpaku pieminot
  • Militārisms, drošība
  • 2009-03-06

  Oskaru Kalpaku pieminot

  Latvijas valsts dibināšanas laikā, 1918.-1919. gadu mijā, pulkvedis Oskars Kalpaks uzņēmās drosmi veidot un kaujās vadīt pirmās Latvijas bruņoto spēku vienības, kas spēja apturēt lielinieku iebrukumu Latvijā. Tika nosargāta tā laika Latvijas pagaidu valdība un aizsāktas Latvijas atbrīvošanas cīņas. Šodien aprit 90. gadi, kopš  pulkvedi nāvē aizsauca „sabiedroto” lodes.

   

  Izcils virsnieks 
  Oskars Kalpaks dzimis 1882. gadā latviešu zemnieku ģimenē. Viņš ieguva labu militāro izglītību cariskās Krievijas armijā un mērķtiecīgi veidoja profesionāla virsnieka karjeru. O. Kalpaka virsnieka spējas un personiskā varonība daudzās nozīmīgās Pirmā pasaules kara kaujās tika novērtētas, un viņš tika apbalvots ar sešiem ordeņiem un ar pašu augstāko varonības zīmi – Sv. Jura ordeni un zobenu. Nepilnu četru kara gadu laikā O. Kalpaks saņēma gandrīz visus apbalvojumus, ko bija iespējams saņemt kājnieku virsniekam.  

  Pirmie Latvijas bruņotie spēki 
  Atgriezies Latvijā pēc Krievijas impērijas sabrukuma ar neatlaidību un pārliecību par Latvijas valsts iespējamību, spītējot pat pieredzes bagātāku virsnieku un tautas neticībai, viņš uzņēmās pirmo Latvijas bruņoto spēku vienību organizēšanu un vadību. Neskatoties uz vācu un boļševiku karaspēku klātbūtni, neskaidro situāciju un apjukumu tautā, O. Kalpaks īsā laikā spēja izveidot patriotisku, saliedētu un disciplinētu kaujas bataljonu. Sākumā skaitliski neliels, taču labi organizēts, Kalpaka bataljons bija reāls spēks, kas sevi apliecināja jau pirmajās sekmīgajās kaujas operācijās. Bataljons spēja garantēt Latvijas pagaidu valdības ministru drošību, valdībai pārceļoties no Rīgas uz Jelgavu un tālāk uz Liepāju 1919. gada sākumā. Līdztekus veidojās arī otrs latviešu bruņoto spēku atzars Jorģa Zemitāna vadībā, Ziemeļlatvijā.
   
  Mērķis - Latvijas neatkarība 
  Nacionālo militāro vienību esamība un pulkveža O. Kalpaka uzticamība ļāva pirmajai Latvijas valdībai izmantot vēsturisko iespēju tuvoties faktiskajai neatkarībai – vispirms noslēgt pagaidu vienošanos ar vācu un krievu baltgvardu daļām, lai cīnītos pret lielinieku iebrukumu. O. Kalpaka bataljonam bija izcila nozīme šajā militāri politiskā kompromisa apvienībā, un tas vērtējams kā būtisks solis pretī Latvijas neatkarībai.  
   
  Latvijas pretinieku trieciens 
  Šajā laikā Latvijā sadūrās dažādu valstu ģeopolitiskās intereses. Tāpēc Latvijas neatkarības pretinieki ātri saskatīja O. Kalpaka un viņa bataljona pieaugošo spēku kā apdraudējumu savu ieceru realizācijai. Pretiniekiem kļuva aktuāli vājināt tautas atbalsta pieaugumu pulkveža vadītajām vienībām. Iespējams tāpēc 6. martā Skrundas-Saldus ceļa apkaimē “pārpratuma” dēļ notika kauja starp tā brīža sabiedrotajiem - vācu un latviešu daļām -, kurā gāja bojā vairāki Latvijas armijas virsnieki un kareivji, viņu vidū – bataljona komandieris pulkvedis O. Kalpaks. Versijas ir dažādas, taču ir aculiecinieki un fakti, kas vēsta, ka uz Skrundas ceļa tika realizēta iepriekš plānota Kalpaka bataljona vadības iznīcināšana. 
   
  Varoņa piemiņai 
  Pulkveža O. Kalpaka nozīmīgumu apliecina tas, ka pēc viņa nāves tika izsludinātas divu nedēļu sēras, apliecinot milzīgo zaudējuma sajūtu tautā. Varoņa piemiņai tika radīti dzejoļi, un pirmskara Latvijā Oskars Kalpaka persona ieguva leģendāra varoņa tēlu. Pulkveža O. Kalpaka kapa vietu Meirānu pagasta Visagala kapos rotā tēlnieka Kārļa Zāles veidots piemineklis. Pulkvedim pēc nāves piešķīra viņa pēdējo ordeni - Lāčplēša kara ordeņa I pakāpes pirmo eksemplāru - Latvijas brīvības cīņu visaugstāko apbalvojumu. Gadu gaitā O. Kalpaka vārdā ir tikušas nosauktas ielas, skolas un dažādi valstiski pasākumi.

  Atmiņas un rītdiena 
  Lai cildinātu pulkveža Oskara Kalpaka veikumu Latvijas bruņoto spēku izveidošanā un viņa nopelnus Latvijas valsts izveidē, kā arī lai mūsu tautā celtu pašapziņu un ticību ideāliem, 2002. gada 27. septembrī tika nodibināts Kalpaka pieminekļa fonds, kas izvirzīja mērķi – latviešu leģendārajam virsniekam uzstādīt pieminekli Rīgā.

  O. Kalpaka dzīves vērtības – profesionālisms, patriotisms un ticība savai valstij – ir īpaši aktuālas mūsdienu Latvijā. To nostiprināšana ir nozīmīgs garants tautas pašapziņas, pašvērtības un identitātes spēka uzturēšanai un celšanai, kā arī saglabāšanai globalizācijas laikmetā.

  Edgars Dārznieks

  "Tēvijas Sargu"  vadītājs


  Ievietotāja profils | Komentāri (3)
 • Iesaki rakstu savējiem!
  Iesaki Facebook