Tēvijas sargi - Ar katru dienu spēcīgāki!
Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
Māsīcu krustabas
  • BLOGS
  • 2016-06-11

  Māsīcu krustabas

  Šajā pavasara viskarstākajā dienā mazā Dārta (8 mēneši) un viņas māsīca Madara (1 gads 10 mēneši)  tika pie jaukiem un gādīgiem krustvecākiem. Krustabas rīkojām Vidzemē – Viļķenes pusē, ģimenes draugu lauku mājās „Dzirnupēs”. Krustabu vadīšanā talkā aicinājām Valmieras muzeja sievas, kas pirms septiņiem gadiem krustījušas arī lielo māsu Rūtu. 

  Kad mazās pādītes sapostas baltas jo baltas, Madara tikusi pie krustmātes darinātā ziedu vainadziņa,  mājas saimnieks iepūš paša darinātā taurē, lai sasauktu visas sānu kūmas kopā un sāktu krustabu norisi. Vispirms klusējot ātri iestiprināmies ar ātrā cienasta balto kazas sieru, mazajiem pīrādziņiem un ābolu sulu.

  Tad kopā ar Madaras vecākiem iekuram dzimtas ugunskuru un ziedojam ugunij – ūdeni, sāli, graudus. Kad uguns sprakšķot iekūrusies (pādītes būšot runīgas!), aicinām plāna vidū izvēlētos krustvecākus. Taču arī Guna Medne sarīkojusi pārbaudījumu, lai saprastu vai par Dižkūmām izvēlēti tādi ļaudis, „kas var rokās uguni nest”.  Negaidot uz priekšu pastieptajās rokās iegulst svaigi plūktas nātres! Dedzina... bet vēl liek saberzēt rokas un parīvēt! Tad gan var aizmest visus asumus ugunī.  Nu šajās gādīgajās rokās uz visu krustabu  norisi var droši atdot arī mazās pādītes. Vēl pirms mazo pādīšu svētīšanas mazgājam tīras rokas un seju, kā arī aizskalojam visu negatīvo, ja nu kas pa ceļam braucot pieķēries.

  Pienācis Krustabu nopietnākais brīdis – zvērests. Krusttēvs Kristaps paņem pādīti, bet krustmātes Ingūna un Evija to aptin baltā villainē, tajā liekot gan maizīti pārticībai, gan naudiņu bagātībai, gan ziediņu skaistumam, gan grāmatiņu gudrībai! Kad dots svinīgais zvērests un Madara tikusi pie krustītā vārda Laura, krustvecāki uzceļ Madaru gaisā un sānu kūmas apstiprina dzirdēto zvērestu sakot: Lai dzīvo Madara - Laura sveika un vesela!

  Tad arī mazās Dārtas krustvecāki – Roberts, Dace un Agnese teic savu zvērestu un atklāj savu izvēlēto vārdu Dārtai. Liktenīgi, bet mūsu mājās ir ienākusi vēl viena Laima, jo arī māsai Austrai krustvecāki bija izvēlējušies šo vārdiņu.

  Abas māsīcas smaidīgas un priecīgas, tāpēc uzklausām sanākušo sānu kūmu labos vēlējumus un sākam jautro pādīšu dīdīšanu – ejot pa sauli un dziedot, lai vidū esošie var griezt un ucināt, un izšūpot kārtīgi mazās pādītes!

  Kad pādītes izžūžotas, pienācis laiks tās likt šūpulītī. Madaru, kas jau lielāka, sēdinām šūpolītēs, bet Dārtu – tēta gādātajā šūpulītī, ko iesvētījusi jau vidējā māsa Austra. Šūpojoties un līgojoties mazās pādītes saņem sānu kūmu veltījumus, ziedus, kā arī tiek samestas „zobu naudiņas”. Visi priecīgi sanākam uz kopīgu foto mirkli un tad dodamies baudīt Balto mielastu.

  Esam sarūpējuši visādus baltos gardumus – gan salātus, gan gaišos dārzeņus, kazas sieru, maizīti, gan baltos saldumiņus, un no  Kurzemes tālu ceļu vesto sātīgo gotiņu pienu.

  Diena silta un saulaina. Aicinām bērnus iet jautrās rotaļās – pār veco Rīgas tiltu, Trejdeviņus, kā arī iemīļoto „bagāto- nabago koku”. Kas rotaļās gājuši, piekusuši un nopelnījuši īpašās Dārtas un Madaras baltās tortes gabaliņu, ko gatavojusi Zaiga Valmierā. Arī Dārta un Madara, diendusu pagulējušas un atpūtušās, iestiprinās, jo viņām priekšā garš ceļš uz mājām...un savu balto dzīves ceļu ejot!

  Dārtas mamma – Laura Graudiņa 28.05.2016. 


  Ievietotāja profils | Komentāri (3)
 • Iesaki rakstu savējiem!
  Iesaki Facebook