Tēvijas sargi - Ar katru dienu spēcīgāki!
Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
Londonā musulmaņu kasieris nepkalpo cūkgaļas un alkohola pircējus. Sācies boikots.
  • BLOGS
  • 2013-12-25

  Londonā musulmaņu kasieris nepkalpo cūkgaļas un alkohola pircējus. Sācies boikots.

  Lielbritānijā izcēlies skandāls pēc tam, kad vairāki sadusmoti pircēji sociālajos tīklos uzsākuši kampaņu, kurā aicina boikotēt Marks&Spenser lielveikalu tīklu. Šiem pircējiem, kad tie kādā Londonas centrālajā daļā novietotā M&S veikalā uz kases lentas izlikuši preces, kuru vidū bijuši cūkgaļas izstrādājumi un alkoholiskie dzērieni, ticis norādīts, ka pārdevēja reliģijas dēļ tiem jādodas uz citu kasi.

  M&S atzinusi savu kļūdu, atļaujot šādu, it kā reliģisko diskrimināciju ierobežojošu darbinieku rīcību. Kompānijas sabiedrisko attiecību speciālists teica: "Mēs nožēlojam, ka šajā gadījumā nebijām sekojuši savai iekšējai politikai."

  "Ja mums ir kāds darbinieks, kura reliģiskie uzskati tam aizliedz pieskarties kādam ēdienam vai dzērienam, mūsu personāla daļas speciālisti šo cilvēku iekārto tādā nodaļā, kur strādājot tam nerodas šāda rakstura problēmas."

  Šī politika, kā teikts M&S publiskajā paziņojumā, tiek īstenota apmēram 700 kompānijas veikalos un tiek attiecināta arī uz citu reliģiju pārstāvjiem. Arī kristieši, kuri nevēloties strādāt svētdienās vai žīdi, kas sestdienās svin sabatu, tiekot atbalstīti savās vēlmēs.

  Tomēr pircējiem, kuri Britu impērijas un Eiropas finanšu galvaspilsētas centrā pirmo reizi mūžā nevarēja brīvi iegādāties savu cūkgaļas kotlešu iepakojumu vai alus pudeli nebūt nešķiet, ka viss ir kārtībā un notikušais bijis tikai sīks pārpratums. Viņi uzskata, ka šāda rīcība vairo "šķeļšanos un naidu mūsu kopienu vidū".

  Viens no pircējiem M&S "Facebook" lapā rakstīja: "M&S, ja jūs lasiet ko es rakstu, tad ņemiet vērā, ka esiet nolauzuši vadzi! Es patiešām ceru, ka jūs izrādīsiet tikpat lielu iejūtību un sapratni, ja jūsu darbinieks kristietis atteiksies homoseksuālam vīrietim pārdot sieviešu apakšveļu vai arī vīriešu apakšbikses lezbiešu pārim."

  "Kā arī atļaujos sagaidīt, ka necelsiet iebildumus un nepiemērosiet nekādus sodus, ja jūsu pārdevējs ateists Lieldienu laikā nepārdos kristietim kūkas, kurām pāri ar glazūru pārvilkts krusts."

  "Ja tomēr to no jums nevar gaidīt, tad ņemiet vērā, ka es un mana ģimene M&S veikalos turpmāk vairs neiepirksies (...) jūs zaudēsiet daudzus, iepriekš lojālus klientus (...) ja pārdevējs nevēlas pārdot cūkgaļu vai alkoholu, tad tam nav ko darīt pārtikas nodaļas kasē, tas ir tik vienkārši."

  Cits Lielbritānijas pilsonis izteicies vēl tiešāk: "Es vairs neiepirkšos M&S, jo man nav pieņemami, ka vietējais britu mazumpārdošanas tīkls pakļaujas musulmaņu ticējumu spiedienam. Tas atgrūž kristiešu un neticīgo pircēju vairākumu. Pretīgi!"

  M&S lēmums ņemt vērā musulmaņu pārdevēja labsajūtu ir pēdējais gadījums virknē notikumu, kas saistīti ar Lielbritānijā pieņemto antidiskriminācijas likumdošanu. Kā piemēru, kad musulmaņu izteiktās vai iedomātās pretenzijas bijušas par iemeslu citai reliģijai - kristietībai - piederoša cilvēka pakļaušanai un iebiedēšanai IB TIMES min gadījumu ar "British Airways" darbinieci Nadju Eveidu, kurai darba devējs pieprasīja aizsegt krustu atgādinošo kaklarotu. Kad Eveida to atteicas darīt, viņa tika piespiedu kārtā palaista bezalgas atvaļinājumā. "British Airways" savu rīcību pamatoja, apgalvojot, ka Eveida pārkāpusi kompānijas noteikto uniformu politiku.

  Pēc nesekmīgiem mēģinājumiem panākt savu taisnību Lielbritānijas Darba tiesā un Apelācijas tiesā, Eveida vērsās pēc palīdzības Eiropas Savienības cilvēktiesību tiesā, kas 2013.g. janvārī atzina, ka aviokompānija pārkāpusi ES Cilvēktiesību konvencijas 9. paragrāfā aizsargātās sievietes tiesības uz domas, apziņas un reliģijas brīvību.

  To, ka likums ir pieņemts nepārdomāti un neveic sākotnēji paredzētās funkcijas atzīst daudzi. Piemēram, Lielbritānijā pazīstamās juridisko pakalpojumu firmas "Lewis Silkin" personāla daļas vadītājs Džeimss Deiviss "International Business Times" pastāstīja, ka pēc viņa domām kļūdaina ir pati netiešās diskriminācijas definīcija.

  "Centieni atrast "apbižoto" grupu būtu nevajadzīgi, ja likums patiešām censtos sekot principam, ka tiem cilvēkiem, kuriem ir kādi reliģiski uzskati, darba vietā jādod iespēja tos paust saprātīgā apmērā."

  Visa problēmas būtība tātad slēpjas "saprātīgumā", bet kas nosaka "saprātīgumu"?

   


  Ievietotāja profils | Komentāri (12)
 • Iesaki rakstu savējiem!
  Iesaki Facebook