Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
Cīņa Ukrainā (tiešraide)
Stikla rūpniecība Latvijā
  • Politika, ekonomika
  • 2009-02-16

  Stikla rūpniecība Latvijā

  Valsts ekonomikā salīdzinoši liela nozīme ir preču eksportam ar augstu pievienoto vērtību. Šobrīd vērtīgi būtu runāt par uzņēmumiem, kuri nes Latvijas vārdu pasaulē (made in Latvia) ar eksporta precēm. Tādu uzņēmumu Latvijā ir, patiešām, daudz. Tiek eksportētas visdažādākās rūpniecības preces. Šajā konkrētajā rakstā tiks apskatīti stikla izstrādājumu ražošanas uzņēmumi un īsa to vēsture Latvijā. Diemžēl daži no uzņēmumiem vairs nedarbojas.

   

   

   

  Līvānu stikla rūpnīca

  Par nopietnu stikla izstrādājumu ražošanas sākumu Latvijā var uzskatīt Līvānu stikla rūpnīcas izveidi, tā tika nodibināta 1897. gadā Līvānos. 1903. gadā tajā ieguldīja lielas investīcijas, un tā sekmīgi strādāja līdz Otrajam pasaules karam, kad ēkas cieta karadarbībā. Pēc kara rūpnīca tika atjaunota, un tā galvenokārt PSRS tirgum ražoja dažādus stikla izstrādājumus - servīzes, vāzes, pudeles. Pagājušā gadsimta 70. gados tirgus strauji paplašinājās un Līvānu stikls kļuva pazīstams arī Anglijā, Francijā un Saūda Arābijā. 2008.gada jūnijā tika pieteikta uzņēmuma maksātnespēja. Vieglu roku visas ražošanas iekārtas tika demontētas un pārvestas uz citām valstīm.

  Rīgas stikla rūpnīca Sarkandaugava

  Rīgas stikla rūpnīca Sarkandaugavā tika  dibināta 1888. gadā, kā fabrika, kurā sākotnēji strādāja 39 strādnieki. Līdz pat 1926. gadam rūpnīcā ražoja stikla taru, glāzes un traukus medicīnas vajadzībām. 1926.-1931. gadā uzņēmumā tika uzstādītas nepārtrauktās darbības vannas krāsns un trīs Furko tipa mašīnas loga stikla ražošanai. 1957.-1972. gadā Rīgas stikla rūpnīca Sarkandaugava tika rekonstruēta, tika uzbūvēti šihtas sagatavošanas un logu stiklu ražošanas cehi, mozaīkas apdares plākšņu ražotne. Lielākā daļu uzņēmuma darbībai nepieciešamās izejvielas tika ieviestas no Padomju Savienības, kur tika eksportēta arī lielākā daļa no saražotās produkcijas. Rīgas stikla rūpnīca Sarkandaugava beidza pastāvēt 1999. gadā.

  Stikla rūpnīca „Grīziņkalns"

  Stikla rūpnīca „Grīziņkalns" dibināta 1927.gadā Rīgā, dibināšanas brīdī tai bija cits nosaukums - „Fēnikss" un tā sākotnēji nodarbināja 30 cilvēku. Uzņēmums šobrīd ražo abažūrus apgaismes ķermeņiem, dažādus traukus, kā arī mašīnizstrādājumus. Rūpnīca pieaugošo energoresursu cenu dēļ bija spiesta apturēt ražošanu. Tagad ražošana ir samazināta. Līdz 2007.gada jūlijam rūpnīca nodarbināja ap 500 cilvēku, kad trijās maiņās nepārtraukti strādāja piecas stikla kausēšanas krāsnis. Tagad no piecām krāsnīm darbojas tikai viena.

  Valmieras stikla šķiedra

  Valmieras stikla šķiedra ir viens no lielākajiem Latvijas eksportētājiem. Rūpnīca uzbūvēta 1963.gadā un par tās darbības sākšanu var uzskatīt brīdi, kad elektrokrāsņu cehā tika iegūta pirmā stikla šķiedra. Šobrīd uzņēmums ražo šķiedru, dažāda veida diegus, tehniskos audumus, kā arī sietus. Eksportēts tiek 95% no saražotās produkcijas apjoma. Eksports noris galvenokārt uz Eiropas Savienības valstīm, ASV, Kanādu, Austrāliju, Japānu un NVS valstīm. Eksporta apjoms liecina par to, ka ražotā produkcija ir kvalitatīva un atbilst starptautiskiem kvalitātes standartiem. Šobrīd rūpnīca nodarbina ap 900 darbinieku, kas Latvijas mēroga ražojošam uzņēmumam ir liels skaits. Uzņēmums ir arī lielākais nodokļu maksātājs Vidzemē. Valmieras stikla šķiedra ir akciju sabiedrība, no kuras lielākie akcionāri ir Vācijas uzņēmums P-D Glasseiden GmbH Oschatz, kam pieder 45,3% akciju un Vitrulan International GmbH ar 36,2% akciju.

  Stikla pārklājumu rūpnīca „GroGlass"

  "GroGlass" ir stikla pārklājumu rūpnīca Rīgā, kura savu ražošanu sāka 2008.gada maijā. Ražošanas procesā tiek izmantotas vismodernākās tehnoloģijas. Unikālo iekārtu un procesu tehnoloģiju, kuru izmanto "GroGlass", ir radījusi un izveidojusi AS "Sidrabe". Groglass ražo speciālu siltumnīcu stiklu ar augstvērtīgu nanopārkājumu, kurš uzlabo gaismas caurlaidību un samazina kopējā siltuma daudzuma iekļūšanu siltumnīcā. Rūpnīca nodarbina ap 60 cilvēku.

  Šis bija tikai pavisam neliels ieskats Latvijas stikla rūpniecības vēsturē un tās attīstībā. Nākamajā rakstā tiks apskatīta tekstilizstrādājumu rūpniecības vēsture un tās attīstība līdz mūsdienām.

  Guntis

  Visa rakstā minētā informācija ir apkopota internetā


  Ievietotāja profils | Komentāri (5)
 • Iesaki rakstu savējiem!
  Iesaki Facebook