Tēvijas sargi - Ar katru dienu spēcīgāki!
Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
Kas ir gods?
  • BLOGS
  • 2010-12-08

  Kas ir gods?

  Matīsa Gricmaņa jaunākā raksta komentāros aizsākusies diskusija par jēdzienu "gods". Šis ir viens no jēdzieniem, ko lietojam, dziļāk nepadomājot par tā būtību. Atļaušos nepiekrist domai, ka tas nav definējams. Patiesībā, protams, ka apzināmies tā aptuveno nozīmi, jo ikdienas lietojums uz to norāda. Mēs dzirdam par goda aizskaršanu, sakām, ka kāds rīkojies godīgi vai negodīgi, lietojam izteicienus "tikt mātes godā", "ģimenes godi", "gods kalpot Latvijai!".

  Un tomēr. It bieži jaucam "godu" ar "cieņu", jo abi jēdzieni ir cieši saistīti.

  Gods, manuprāt, ir definējams kā sabiedriskais stāvoklis vai sociālā loma, kuras pamatpazīme ir atbilstoši noteiktu pienākumu pildīšana un noteikta apjoma tiesības. Piemēram, ja sakām, ka policists ir rīkojies negodīgi, saprotam, ka viņš nav pildījis savu pienākumu - aizturējis noziedznieku. Ja sakām, ka tas vai cits politiķis ir negodīgs, saprotam, ka viņš ir rūpējies par savu, nevis kopīgo labumu utt. 

  Cieņa, savukārt ir attieksme, ko izpelnās tas, kurš "tur godu" - pēc labākās sirdsapziņas pilda savus pienākumus, atbilstoši ieņemtajai vietai sabiedrībā, attiecībās ar apkārtējiem.  Ja es vai kāds cits ir rīkojies NEgodīgi, tad gluži loģiski saņem apkārējo NEcieņu.

  Interesanti, ka angļu “God”, krievu “год” un mūsu “gods” kā vienotas izcelsmes vārdi, katrs norāda uz citu jēdziena aspektu, tādējādi ļaujot plašāk un dziļāk izprast tā būtību. Apvienojot minēto vārdu nozīmes un izraisītās asociācijas, varētu teikt, ka gods ir Dieva noliktās kārtības atzīšana un tai atbilstoša rīcība, kā arī Dabas un Laika ritējuma apzināšanās.


  Ievietotāja profils | Komentāri (6)
 • Iesaki rakstu savējiem!
  Iesaki Facebook