Tēvijas sargi - Ar katru dienu spēcīgāki!
Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
  • KOMENTĀRI
  • 2009-12-04

  Komentāri blogam: Reālistisks valodnieka skatījums valodas restaurēšanas jautājumā

  Komentāru lapa: | 1 | 2 |


  Dace 2009-12-04 23:56
  Ja varēja ieviest \"pedagoģiju\" krievu laikos, tātad iespējams to izskaust šodien. Ja nemaldos, par terminoloģiju atbild Valsts valodas komisija - lai nu kā, atbildīgajai institūcijai jāsāk ar pareizās latviešu valodas ieviešanu vispirms jau dokumentos. Šādus jauninājumus (labi aizmirstu veco) cilvēki pieņemtu dažu gadu laikā, sākumā varbūt pat lietojot jaunos terminus joka pēc, līdzīgi kā \"aizgāja\" plašsaziņas līdzekļi, zīmols, dators u.c..


  AG_Reiven 2009-12-05 01:04
  Lieta, ko noteikti var un vajag ir aizgūto vārdu un atdarinājumu atmešana, ja to vietā var izmantot latviešu vārdus. Tas nemaz nav tik grūti. Jāsāk ar sevi, tad jāķeras pie savu tuvāko izglītošanas un tā tālāk.
  Nezinu vai šobrīd ir kādi likumi, kas nosaka, ko un kā var teikt vai rakstīt plašsaziņas līdzekļos, reklāmās u.c., bet, ja arī tādi ir, manuprāt, tie nedarbojas vai vienkārši netiek ievēroti.
  Ja paklausās, cik nepareizi runā pat tie, kam publiska uzstāšanās ir ikdienas darbs... nemaz nerunājot par to, kā valoda tiek piedrazota reklāmās. Uzskatu, ka šajā jomā ir jāievieš stingrāki likumi un bargāki sodi.

  Tad, kad vairāk latviešu iemācīsies savu valodu cienīt un mēs spēsim ierobežot tās norises, kas valodu slikti ietekmē... tad arī varētu sākt domāt par dziļākām pārmaiņām. Var jau, protams, vienlaicīgi, bet svarīgākajai būtu jābūt valodas aizsardzībai.


  lets 2009-12-05 09:02
  Ko autors domā ar milzīgo krievu val. ietekmi? Lieta tāda, ka mūsu valodas jau pamatos ir līdzīgas un tur nu neko vairs nevar darīt. Esam kaimiņos dzīvojuši tūkstošiem gadu un valodas ir saplūdušas. Nedomāju, ka varam atbrīvoties no vārdiem kā dot, ēst, domāt, roka, galva,utt. Tā ir vēsture. Varētu vienīgi ikdienā nelietot krievu valodu un tas jau būtu daudz. Ja katrs latvietis ar krievu runātu tikai latviski, tad tas jau būtu sākums. Domāju, ka Latvjā varam tiekties tikai pēc tā, ka krievs mūs saprot, bet katrs runājam savā valodā. Par kautko vairāk varam pat nesapņot, galvenais ir likt krievam saprast, ka viņam/viņai nāksies pasmadzeņot un valodu apgūt, vismaz tādēļ lai saprastu.


  es:)))) 2009-12-05 10:51
  Nezinu,kas jums ir pret krievu jeb Puškinu,Tolstoja,Mendeļejeva valodu ?Es esmu lepns ka zinu šo valodu jo krievu valodā informācijas lauks (Discovery,National Geography,Viasat,Euronews utt) ir krietni lielāks nekā latviešu valodā.No kura laika valodu nezināšana ir trūkumus ?


  AG_Reiven 2009-12-05 12:05
  es:)))) , Tu laikam neuztvēri domu. Šeit runājam par latviešu valodu, nevis krievu.


  Zvirbulis 2009-12-05 20:44
  Varētu piedāvāt apgūt skolās dažādus latviešu valodas variantus - sākumam. Tas varētu būt vismaz interesanti. Ar laiku to varētu ieviest arī plašāk. Atkarībā no tā, cik atsaucīgi būtu pedagogi un pārējie... Tad arī redzētu, vai cilvēki to uzskata par vajadzīgu.


  lets 2009-12-05 23:38
  Tieši tā. Neiet runa par valodu noderīgumu. Es krievu val. zinu ļoti labi un tā man ir dzīvē noderējusi. Runa iet par krieviem, kuri mūs pat nesaprot. Es varu piedot to, ka viņi nerunā, bet ja mani pat nesaprot es to uztveru kā spļāvienu ja ne gluži sejā, tad vismaz sev priekš pie kājām. Nevajag viņus spiest runāt, pietiks, ja viņi vismaz pacenīsies saprast. Es principāli neatbildu krieviski, kaut arī varētu perfekti visu izskaidrot.


  petris 2009-12-06 15:40
  Vakar nonacu Latvijas galvaspilsēta,ta kā dažas ieplanotas lietas neizdevās,tad nu izlemu nodarboties ar kultūrvēsturisku lietu apsekošanu,tāda lieta,kā kapi,tie paši \"Brālu kapI\",ja jau krievs varēja glabāt padomju laika virsniekus kapos,kur tika apglabati fašisti,cilvēki,kuri cīnījās pret padomījas valsti ,tad tam noteikti bīja savs nolūks uzslāņot savus varoņus pa virsu latviešu varoņiem un nākošās paaudzes uztvertu,ka redz tie ir padomju karavīru kapi,kuri ir cīnījušies par Padomju Latviju,tas ir piemērs,kā uzslāņo tavai kultūrai citu ,un ,citi nāk likt ziedus par godu svai kultūrai uz tvas kultūras ,hm,pastaigājot pa Rigu ir jāredz ļoti daudz veikalu,firmu,uzņemumu,bāru nosaukumu angliskos nosaukumos,kaut piemērs ir ar viesnīcām,ka pieņemsim \"Elefant\",kāds sakars būtu mūsu kultūrvidei ar zīloņiem,nu varbūt tie dzivojusi šeit pirms entajiem miljonu gadiem,bet tomēr man ir neizprotama ši totālā latviešu slimība pasniegt sevi par to,kas viņs patiesība nav,runājot prasti,tas skan,tipa stils,laiks nosaka modi un mēs lokamies pēc laika noteicošās modes,ta vel ceļojumu turpinot,kur ir privātmāju rajoni un dzivo liela mērā latvieši un noteikti daudzi sevi dēvē par patriotiem,bet pie vinu mājām ir vel joprojam uzraksti no padomijas laikiem divalodībā,pieklajības pēc es noņemtu,bet ai,lai nu stāv takšu,jauna šilte ir uzlikta un veca nemaisīs,tikai redz krievs uz ielām,kur ir palikušas vecās šīltes pacenšas noskrāpēt aizkrāsoto uzrakstu,tādā veida parādot,ka divalodībai šeit būt un tas nav tikai Rīgā,tādas bildes es redzu katra Latvijas pilsētelē,ja jau padomījas laikos varēja noskrūvet no mājām vecās šīltes,uzlikt jaunās ar divalodību,tad arī tagad var noņemt un izsviest miskastē,tā ari ir par valodas atgriešanu,iztīrīšanu no ievazājumiem.Runājot par CH,tad man ļoti labi patīk,kad lasu,tad redzu ar aci uzreiz bildi par ķīmiju vai medicīnu,ta redzi bildi acu priekšā,jo nu pieņemsim ir tāda lieta,ka nezini ja daudzus svešvārdus,kad sāc mācīties savu valodu,ta jautā,kas tas par nosaukumu CHINīNS,ā jā,tas ir iz ķīmijas,laikam jāpaskatās ,ko tas nozīmē ķimījā,tas nieka CH dod vizualizācījas priekštatu labāk saprast par ko iet runa,kā arī garais õ man pašam rakstot daudzās lietās automātiski velkas pirkst uzlikt un uzlieku ar.


  Maija 2009-12-07 12:02
  Mīkstināto ŗ un ch es kā filoloģe neatbalstu, bet divskaņa "uo" un garā patskaņa "ō" šķiršanu rakstībā no īsā patskaņa "o" gan. Jo tas vnk būtu loģiski.


  Sarky 2009-12-07 13:52
  Maija, tik pat loģisks ir, piemēram, mīkstais ŗ, ja ne pat loģiskāks. To, kā fololoģei, Tev vajadzētu saprast. Un vai ar \"vnk\" Tu gribēji pateikt \"vienkārši\", vai ko citu? :)


  Lasīšu zvejnieks 2009-12-08 11:23
  Vajag o kuri kā vārdā \"ola\" rakstīt šādi - ō - un būs viss skaidrs. Ōla, zōbens, galōda, zōbs ...


  Gunta Saule 2009-12-10 15:11
  Jau labu laiku valodnieku vidū ir pretrunas:) Ir tie, kuŗi vēlas un lieto Endzelīna gramatiku ar mīkstinātajiem ŗ, ch, gaŗo ō svešvārdos, piemēram, diktofōns (nevis latviešu vārdos, kur pārsvarā ir apaļais uo) un tādi, kuŗi to neatbalsta. Kā aizvien, tie neatbalstītāji ir agresīvāki:)


  Kalvis 2009-12-12 20:25
  Valodai ir jābūt praktiskai un jāatspoguļo tās lietotāju pieredze - protams, ir runa par apzinīgākiem valodas lietotājiem, nevis tiem, kuri tīšām kaut ko kropļo. Pašreizējā rakstība latviešu valodai ir jau tuva ideālam. Protams, varētu būt interese par patskaņa \"o\" un divskaņa \"uo\" nošķiršanu (varbūt pat par garo patskani \"o\"). ================ Ja runājam par didaktiska satura latviešu valodas tekstiem (no kuriem var mācīties izrunu), tad būtu interesants arī standartizēts platā/šaurā \"Ē\" apzīmējums, arī visas trīs intonācijas (stieptā, krītošā un lauztā). Domāju, ka mīkstinātie \"Ŗ\" un \"H\"/\"CH\" problēmas ir matu skaldīšana - jo neesmu dzirdējis nevienu cilvēku, kurš izrunā atspoguļotu šo skaņu atšķirības. Tā ir akadēmiska rotaļāšanās.


  Lasis 2009-12-15 10:16
  Tādi vārdi kā baznīca, nav Latviešu vārdi, tie ir tikai uzslāņojums.


  M.I.E.R.V.A.L.D.I.S. 2009-12-27 10:33
  Par to, cik šis skatijums ir reālistisks, var strīdēties.


  Velvet 2011-08-07 09:41
  Super ifnmortaive writing; keep it up.


  psjwthaev 2011-08-08 11:01
  DKdUCN <a href="http://gizthljvanci.com /">gizthljvanci</a>


  orctjszweyn 2011-08-08 12:06
  Z6Gkho <a href="http://jvcngvtntrso.com /">jvcngvtntrso</a>


  vxieoso 2011-08-09 14:26
  5VmSA7 , [url=http://piorrbyykkth.com/] piorrbyykkth[/url], [link=http://oownbojfiide.com/ ]oownbojfiide[/link], http://atsaupdkfwak.com/


  Falisha 2012-11-16 01:20
  Hi,just wanted to say this is a very intenestirg blog/page. I need more time to read it today or tomorrow but so far it looks very helpful. I've been trying to learn the language for years now without much success. When I go to riga this week I plan to get the dictionary :)Hope you keep up the blog. love your cooking blog. I am waiting for you do the receipe for siers salti :)


  Komentāru lapa: | 1 | 2 |


  Pievienot komentāru

  2 + 2 =

  Vēlies savu attēlu pie komentāra? Tev ir 2 dažādas iespējas:


  1) reģistrējies un pievieno attēlu savam lietotāja profilam
  2) ievadi pie komentāra savu e-pasta adresi, kura reģistrēta Gravatar.com un attēls parādīsies automātiski.
Komentāri rakstam Reālistisks valodnieka skatījums valodas restaurēšanas jautājumā - Nacionālisti.lv